Upravit stránku
14. 06. 2018Kučera
Klimatizace do traktoru

Klimatizace je už v dnešní době základním vybavením traktoru, které zemědělcům značně zpříjemňuje práci v horkých letních dnech. Když se traktoristy zeptáte, pravděpodobně vám řekne, že už si bez klimatizace v létě nedokáže svou práci ani představit. Kromě příjemného chlazení si ale klimatizováním můžete přivést i nepříjemné nachlazení.

Jak klimatizaci správně nastavit tak, aby vám přinášela co největší užitek?

Jak nastavit klimatizaci v traktoru?

Základem používání klimatizace je především střídmost. Není nic horšího než prudké teplotní přechody v parném létě. Proto ji nenastavujte na příliš nízkou teplotu a snažte se trávit v klimatizovaném prostředí co nejméně času, ideální je prokládání jízdy přestávkami.

Přílišné klimatizování vám může přinést kromě nepříjemného nachlazení také vysušené sliznice a chrapot. Někteří lidé také po pobytu v klimatizovaném prostředí trpí na nepříjemné bolesti hlavy a krční páteře.

Základní zásady správného používání klimatizace

  • Před prací na poli si v traktoru důkladně vyvětrejte.
  • Rozdíl v teplotách uvnitř traktoru a venku by neměl přesahovat 5 °C.
  • Před ukončením práce na poli klimatizaci vypněte, aby z ní odešla přebytečná vlhkost.
  • Pokud máte klimatizaci nastavenou na velmi nízkou teplotu, před ukončením práce teplotu pomalu zvyšujte, abyste předešli teplotnímu šoku.
  • Pamatujte, že pro naše tělo je ideální teplota v rozmezí 21 °C až 23 °C.
  • Klimatizační systém v traktoru
  • Klimatizace do traktoru

Pravidelné kontroly klimatizace předchází závadám a zvyšují užitek

Před začátkem sezóny nechte klimatizaci zkontrolovat odborníky a vyčistit. Něco zvládnete i sami, ale odborný pohled je vždy lepší. Sami můžete klimatizaci čas od času vydezinfikovat pomocí speciálního spreje, který pořídíte v autopotřebách. Sprej pomůže alespoň částečně odstranit prachové částice a mikroby.

Kromě bakterií, plísní a prachu jsou ale i závažnější problémy, které mohou u klimatizací nastat. Mezi nejčastější závady patří únik chladicí kapaliny z okruhu klimatizace. Výrobně není možné zajistit, aby byl okruh naprosto těsný. Proto je určitý zanedbatelný únik kapaliny přirozenou součástí jejího běžného provozu. Mezi další významné problémy klimatizací patří závady na kompresoru, kde dochází ke tření v důsledku nesprávného množství nebo kvality speciálního oleje. Pokud se ale budete o klimatizaci pravidelně starat a necháte ji zkontrolovat odborníky, nemusíte se případných komplikací obávat.

Máte zájem o klimatizaci do traktoru? Napište nám

  • Položky označené hvězdičkou (* ) jsou povinné.